SK|EN

Vidiecky štýl bývania

Vidiecky štýl bývania môžeme nazvať i sedliackym, či štýlom s rustikálnymi prvkami. Každý z týchto názvov skrýva v sebe domácky zariadený byt alebo dom. Veľa prvkov vidieckeho bývania nájdeme vo viacerých krajinách, napríklad vo Francúzsku, Španielsku, Taliansku, ale i v severských domácnostiach.

Rustikálne kuchyne sú dnes typické nielen v chatách či chalupách, ale neformálna podoba tohto štýlu sa teší obľube aj v našich každodenných príbytkoch. Jeho príťažlivosť tkvie predovšetkým v doplnkoch a detailoch, starostlivo vybraných, pôsobiacich opotrebovane a nadčasovo. Tento štýl Vám bude obzvlášť vyhovovať, pokiaľ máte veľkú rodinu a domáce zvieratá.
Pokojná a útulná domácka atmosféra sa dosiahne nábytkom z masívneho dreva a replikami ľudovej tvorby. Neodškriepiteľne sedliacky pôsobia práve keramické džbány, varešky, vyrezávané drevené korýtka. Na starých kredencoch býva na obdiv vystavená maľovaná keramika, kované svietniky a kuchynské náradie s popraskanou glazúrou. Štýlovo tiež nadväzujú staré truhlice, vŕbové prútie, zvonce, pletené košíky alebo väčšie prútené koše.

Nielen v kuchyni, ale i v obývacej izbe alebo spálni sa môžu vynímať jedinečné kúsky rustikálneho charakteru. Vôňa dubového či borovicového dreva z neopracovaných stropných trámov, drevom alebo kameňom obložený kozub, prípadne kachle, či hojdacie kreslo na čítanie, to všetko má neopakovateľný nádych histórie.
Tradičný vidiecky ráz udávajú nahrubo omietnuté steny a drsné omietky, ako i tehlový obklad. Podlaha býva buď z tvrdých a odolných podlahových krytín, teda rôznych druhov kameňa, alebo z drevených materiálov, ktoré prispejú k zútulneniu priestoru. Počas chladných večerov potešia doma tkané textilné koberčeky a samozrejme predložky z ovčej kože.

Záleží len na Vás, do akej miery si chcete dopriať pocit „vidieka“. Nemusíte sa obávať, že ľanovými obrusmi a fotografiami na stenách stvoríte „Slovenskú izbu“. Niekedy stačí zopár kúskov v podobe solitéru. Pomocou patinovaného nábytku, ošetreného prírodnými olejmi a voskami či pomocou starej truhlice získa Váš interiér neobyčajné čaro.

Pokiaľ inklinujete k vidieckemu štýlu, pomôžeme Vám dosiahnuť príjemnú atmosféru originálneho vidieka aj u Vás doma.