SK|EN

Provensálsky štýl bývania

Provensálsky štýl bývania spolu s parížskym sú podtypmi francúzskeho štýlu bývania. Provensálsky štýl má vidieckejší a parížsky skôr modernejší charakter.

Provensálsky štýl je nazvaný podľa územia vo juhovýchodnom Francúzsku, podľa oblasti levanduľových polí - Provensálska (Provence).

Na dosiahnutie romantickej atmosféry Provensálska je vhodný zdobený nábytok a zariadenie krehkého vzhľadu. Kuchyňa, obývacia izba, či spálňa budú pôsobiť vo Vašom dome alebo byte jemne rustikálne, pokiaľ paleta interiérových farieb bude skôr svetlá. Typickou je biela či smotanová farba a na mieste je využitie všetkých pastelových a perleťových odtieňov.

Provensálsky štýl bývania zahŕňa zdobený nábytok, no nie v takej veľkej miere ako barokový nábytok. Keďže vo Francúzsku sa stolovanie povýšilo na udalosť, tento okamih dopĺňa veľký biely stôl a stoličky, nevynímajúc porcelánový riad v kuchyni. V ostatnom interiéri pôsobia vynikajúco zrkadlá v starožitnom ráme, svietniky, krištáľový luster, či staré nástenné hodiny.

Parížsky štýl bývania pôsobí dramatickejšie, je farebne výraznejší, a to hlavne čiernou farbou. Využíva tiež terakotovú a smaragdovozelenú farbu, dekorácie v štýle art deco a kabaretu, veľké plagáty a čiernobiele fotografie.

Pokiaľ inklinujete k francúzskemu štýlu, pomôžeme Vám dosiahnuť eleganciu a atmosféru plnú romantiky aj u Vás doma.